Lala

Communication

” anla(tı)r “

2009’dan beri İspanyolca, İngilizce ve Türkçe dilleri üzerinden öğretmenlik ve çevirmenlik yapmakta olan Serpil Ata tarafından 2017 itibariyle de bu çalışmaların genişlemesini kolaylaştırmak amacıyla kuruldu. Özellikle bu dillerde ulusal ve uluslararası müşterilerine kaliteli ve butik çeviri hizmetleri sunar, kişiler arası iletişimi kolaylaştırmak için iletişim seminerleri, özel dersler, dil kullanımındaki engellerin üstesinden gelmek için sistemik danışmanlık ve atölyeler düzenler.

Lala adı nereden geliyor ?

  • “Lala”, şehzadelerin özel eğitmenleri adlandırmak için kullanılan Farsça bir isim. Ayrıca, padişahlar, vezirlerine bazen bu sözle seslenirlermiş. Hizmet sunduğumuz kişiler bizim için seçkindir.
  • “Lal”, dili tutulmuş, konuşamaz duruma gelmiş kişiyi tasvir etmek için kullanılan Farsça bir kelime. Bir dili konuşamadığımız zaman o dilde lal oluruz. Niyetimiz, çeviri hizmetlerimiz ve dil atölyelerimiz ile lal olduğumuz yerlere ses getirmek.
  • Bilmediğimiz bir dili duyduklarımızı “la lalala” olarak ifade ederiz genel olarak. Çeviri hizmetlerimiz ile anlamadığımız için bize “la lalala” gelen ifadeleri anlamlı cümlelere dönüştürürüz.

Çalışma ekibimiz alanında nitelikli kişilerden oluşur. Değerlerimiz kalite, özen ve güvendir.

Kalite

``Kaliteli bir sonuç için oluşturmamız gereken sebeplerin farkındayız.``

Özen

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için üzerimize düşeni büyük küçük demeden özenle yaparız.

Neşe

Neşe kalbimize huzur getirir. Kendi neşemiz ile etrafımıza mutluluk iş birliğini veririz.

Güven

Kalbimize dürüst olduğumuzda başkaları bize güvenebilir, biz de kendimize güvenebiliriz.

Serpil ATA Kimdir?

Lisans eğitimini Marmara İngilizce İşletme Bölümü’nde tamamladı. Yine aynı üniversitede AB Enstitüsü’nde “AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler” bölümünde tezli İngilizce yüksek lisansını yaptı. “AB’de Sivil Toplum Kuruluşlarının Yönetimi – İspanya’da Göç Durumu” adlı tezi yazdı.

2006-2007 yılları arasında Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmak için gittiği İspanya’nın Murcia kentinde çok kültürlülük, ayrımcılığın önlenmesi, göç, yabancı sevmezlik, insan hakları ve çevre konularında çocuklar, gençler ve göçmenlerle atölyeler ve aktiviteler yaptı.

2008-2009 yıllarında Murcia Üniversitesi’nde “Ekonomik Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği” üzerine ikinci yüksek lisansını yaptı. İspanya Kalkınma için İşbirliği Ajansı’nın sağladığı bir burs ile bitirme çalışmasını yapmak üzere 6 ay Meksika’da bulundu. Bir Kırsal Kalkınma Çalışmaları Merkezi’nde mikro şirketler ve sosyal işletmeler üzerinde çalıştı. Onlara kapasitelerinin artırılması, pazarlama ve satış stratejilerinin geliştirilmesi ve ürün iyileştirilmesi gibi konularda destek olup “Dayanışma Ekonomisi ve Sorumlu Tüketim” konularında eğitim programlarının geliştirilmesinde ve uygulanmasında rol aldı.

Lisans eğitiminden bu yana çeşitli sürelerde satış ve yönetici asistanı, çeşitli uluslararası projelerde lider, müşteri temsilciliği, ECO-IQ çevre dergisinde yazarlık, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nde üye ilişkileri yöneticisi, MFIB destekli genç girişimciliğin geliştirilmesi konulu bir yıl süreli bir AB projesinde koordinatör olarak görevler yaptı.

Eski bir Aegee-Istanbul ve Habitat için Gençlik Derneği gönüllüsü. Sürdürülebilir kalkınma, uluslararası işbirliği, kültürlerarası çalışma ve öğrenme, sosyal girişimcilik, bireysel dönüşüm ve güçlenme konularıyla ilgili olup para yerine zamanın kullanıldığı bir sosyal paylaşım ağı olan zumbara.com’un kuruluşunda aktif olarak yer aldı.

2012 itibariyle de Nişantaşı Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak akademik hayatına başladı, sonrasında 2 yıl boyunca Uluslararası Ofis Direktörlüğü ve Hazırlık Okulu İdari Koordinatörlüğü sürecinde projeler geliştirdi. Halen işletme, pazarlama, insan kaynakları yönetimi ve İspanyolca konularında dersler verebilmektedir.

2009’dan beri İspanyolca ve İngilizce tercümanlığı vesilesiyle yüzlerce yabancı eğitmen, iş adamı ve bakanlık görevlisi ile birlikte çalıştı. Göksel Karabayır, Prof.Dr.Franz Rupert, Vivian Broughton Hollanda Bert Hellinger Enstitüsü kucusu Dr.Jan Jacop Stam, Cecilio Recojo, Max ve Alemka Dauskardt ve Rumen Yankulov’dan Aile, Sistem ve Organizasyon Konstelasyonu, Kimlik Temelli Niyet Konstelasyonu eğitimlerini aldı. 2016 itibariyle Dönüşüm Konağı Başarı Psikolojisi Enstitüsü’nün Stratejik Danışmanlık eğitimlerini tamamladı ve İletişimde Ustalık ve Kim Kimdir İnsan Tanıma Sanatı, Sigaradan Özgürleşme konulu seminerlerin eğitmeni oldu. Hizmetlerini İngilizce ve İspanyolca dillerinde de verebilmektedir.

Çalışmalarını kurumsal bir çatıda devam ettirebilmek, seçkin ekip arkadaşları ile projeler gerçekleştirmek için Lala Communication adlı şirketi Şubat 2017’de kurdu. Halen Nişantaşı Üniversitesi’nde eğitim vermeye devam ediyor.